دوستی با جنس مخالف

دوستی با جنس مخالف

ارتباطی که بین دو جنس مخالف وجود دارد و در این ارتباط، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه ی قلبی ویژه وجود دارد...

دوستی از جنس مخالف

یکی از نیازهای اساسی زندگی انسان، تعامل و ارتباط با دیگران است. انسان در طول رشد خود، پیوسته برای بقا و پیشرفت خویش، محتاج ارتباط با دیگران است که بین این امر با سلامت رابطه ای نزدیک وجود دارد.

تمام انسان ها به دنبال یافتن کسانی هستند که با آن ها احساس خوش بختی کنند و از زندگی با آن ها لذت ببرند و در کنارشان منفعت بیشتری کسب کنند.

لاجرم ،در بین ارتباطات انسانی، از  ارتباط  بین زن و مرد مفری نیست. روابط بین زن و مرد، به صورت هاى زیر، متصور است:

1. رابطه زن و شوهرى

2. رابطه علمى

3. رابطه حرفه اى و شغلى

4. رابطه دوستانه

و بی شک  نیاز به ارتباط با جنس مخالف در مقطعی از زندگی انسان، درست زمانی که پسر و دختر تصمیم می گیرند تا همسر آینده را انتخاب کنند مطرح می شود ، اما در این ارتباط مقطعی  هم که لازمه شناخت از همدیگر است، اصولی مطرح هستند.

حال باید پرسید :

دوستی با جنس مخالف را چگونه تعریف می کنند؟

بر اساس قواعد کلی حاکم بر ارتباط میان فردی، نمی توان هر ارتباطی را «دوستی دختر و پسر» نامید، بلکه می توان گفت: «دوستی دختر و پسر» یعنی: ارتباطی که بین دو جنس مخالف وجود دارد و در این ارتباط، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه ی قلبی ویژه وجود دارد و از این رو، ارتباط دو کودک یا ارتباط تحصیلی یا ارتباط معلم با شاگرد و مانند آن، که برای اهداف خاصی است، نمی تواند از مقوله دوستی دختر و پسر باشد.

باید توجه داشت که نیروی پیوندجویی دو جنس مخالف، دل دادگی های پسرانه و دلبری های دخترانه و دل بستگی های طرفین، در قشر جوان وجود دارد. البته این ارتباط ها و علاقه ها منشأ تشکیل خانواده و بقای نسل و ادامه حیات می گردند، ولی باید در چارچوب اصولی اخلاقی و شرعی باشند.

گاهی این علاقه ی درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او، از چارچوب هنجارهای اجتماعی و دینی خارج می شود و به سوی بی عفّتی و گناه کشیده می شود که این امر بسیار ناشایست و غیراخلاقی است.

این نوع رابطه، از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستى بین دختر و پسر و این گونه روابط، نهى کرده است؛ زیرا عفت عمومى جامعه، با این گونه روابط، آسیب جدى مى بیند؛ پایه هاى ازدواج و خانواده سست مى شود و صدها مفسده اخلاقى براى دختر، پسر و جامعه دارد

تا به حال  به این اندیشیده اید که چرا دختران و پسران جوان، به  داشتن چنین روابطی علاقه مندند و  تمایل نشان می دهند،این انگیزه ها عبارتند از:

وعده ازدواج

یکی از بهانه های ارتباط بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسر است و معمولا با این وعده ها پسران با دختران ارتباط پیدا می کنند. در حقیقت، دختر و پسر با طرح مسئله «ازدواج» با یکدیگر رفاقت کرده، سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند، اما حقیقت امر این است که این وعده ها در حدّ خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند; زیرا خانواده  چنین افرادی را در حدّ لازم پخته و شایسته برای ازدواج نمی یابند، طرح مسئله «ازدواج» از سوی پسر اگر هم صورت گیرد، با مخالفت خانواده اش روبه رو می شود و حتی اگر پسر به خواستگاری دختر نیز برود، خانواده دختر چنین ازدواجی را نمی پسندند.

دوستی از جنس مخالف

بنابراین، وجود فکر ازدواج در بین دختران و پسران تنها نوعی ساز و کار دفاعی برای ایجاد رضایت خاطر و رهایی از اضطرابی است که در نتیجه عملِ بر خلاف قواعد و هنجارهای خانواده و جامعه صورت می گیرد.

بهترین روش ایجاد ارتباط، در پرتو اصول دینی است که خانواده پسر از خانواده دختر خواستگاری کند و تحت نظارت والدین تحقیقات ادامه یابند و از خصوصیات همدیگر مطلع شوند.

انگیزه جنسی

از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر بهره بری جنسی است. این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی به سر می برند، بیشتر دیده می شود. این افراد برای ارضای غرایز جنسی خود، همه ی ارزش های خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه، بسیار پست تلقّی می شود.

چنانچه این ارتباط های ناپسند منجر به رابطه ی جنسی بین دختر و پسر شوند مشکلات زیادی را برای دختر، که قربانی اصلی این رابطه است به دنبال می آورد. اشتغال ذهنی درباره ی این موضوع که مبادا این ارتباط برای او در آینده مشکل ساز باشد، تعادل روانی او را به نحو چشم گیری بر هم می زند و فشار روانی زیادی بر او تحمیل می کند.

چنین دخترانی در ازدواج با مشکل روبه رو می شوند و حاضر به ازدواج نیستند و زمانی که با فشار خانواده روبه رو می شوند و تن به ازدواج می دهند، همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستند و از اینکه همسرشان از رابطه مخفی آن ها در گذشته آگاه شود رنج می برند.

یکی از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نیز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند

توهّم قدرت و جاذبه

یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نیز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند.

اما طول نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه ها و قدرت های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده، در نتیجه، دوستی ها به پایان می رسند و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش، دنیایی از تعارض را در درون دختر و پسر باقی می گذارد.

 

پناه جویی به یکدیگر
دوستی از جنس مخالف

دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خانواده قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خویش ناراضی هستند و در این زمینه، خود را سرگردان و آشفته می یابند، از طریق برقراری روابط پنهان با جنس مخالف، درصدد کسب رضایت و یا به عبارت دیگر، به دنبال یافتن شرایطی هستند که برای آن ها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشتری فراهم کند و پناه گاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم سازند.

اما اطمینان خاطری که دختران و پسران از طریق برقراری دوستی بین خود جستجو می کنند هیچ گاه حاصل نمی شود؛ زیرا این روابط پنهانی و به دور از چشم خانواده صورت می گیرد. به همین دلیل، دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنند تا بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دو طرف باید تحمّل کنند تا این روابط از چشم آشنایان پنهان بماند، رضایتمندی و آرامشی را که به دنبال آن هستند خنثی خواهد کرد.

فرآوری: نسرین صفری

 بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا

پرسمان----------روانشناسی و مشاوره

/ 5 نظر / 60 بازدید
کامران

مردم رو تشویق به این کنید که تعامل و دوستی بیشتری داشته باشند دختر و پسر ها بیشتر باید با هم رابطه داشته باشند تا شناخت بیشتری برای آینده پیدا کنند شما به عکس دارین سرکوب میکنید انقدر هم از مشکل ساز بودن رابطه جنسی حرف نزنید هیچ مشکلی برای کسی پیش نمیاد

ایسل

من چن ماه پیش با یه پسر دوس شدم اسمش مهدی بود بعد چن ماه ازش سرد شدم و کمکم سعی کردم ازش جداشم مهدی اهل تهرانه و من اهل شیرازم خانواده مهدی از این مو ضوع ینی ارتباط بین من و پسرشون با خبر بودن الان مهدی همش تهدید میکنه یا با من ازدواج میکنی یا من خودمو میکشم مامانش هم مدام زنگ میزنه میگه پسرمو ازم گرفتی جدیدا مهدی درسو کنار گذاشته سیگار میکشه مشروب میخوره کلا خیلی تغییر کرده الان نم خیلی من نگرانم شما بهم بگید من باید چیکار کنم درضمن تو دورانی که بامن دوس بود اهل سیگار ومشروب.. نبود.دیروزم اومده بود شیراز رفتم دیدمش تیغ گرفته بود دستش میخاس رگشو بزنه کلی التماسش کردم تهدیدش کردم که اگه رگشو بزنه منم خودمو میکشم تا اروم شده تو وضعیت بدیم تورو خدا کمکم کنید من بهش گفتم که هیچ حسی بهش ندارم باهمم تفاهم نداریم اما متاسفانه اصلا تو جهی نکرده قاطعانه بهش گفتم نه نمیتونم باهات ادامه بدم من میترسم بلایی سر خودش بیاره تو رو خدا کمکم کنید من خیلی میترسم

الناز

آقا کامران شما که پسری این حرفو میزنی وگرنه پسرا جز خیانت و حوس بازی چیزی نمیخوان.البته بلا نسبت.بایدم با دوستی با دخترا راضی باشند و اما شما خانمی خیالت راحت باشه که هیچ پسری بخاطر دختری خودکشی نمیکنه.اینا همش دوروغه.بعدا میفهمی که چی میگم.

مهدی

خانم الناز من حاظرم پسریو نشون بدم دوستم بود یک سالونیم قبل به خاطر عاطفه خودشو کشته[افسوس].من نمیگم همه پسرا پاکند ولی توشون بعضی ها پیدا میشه که جونشون رو هم واسه دوستشون میدن. اگه بخوای میتونم اونم نشونت بدم[اوه]شما فقط از روی مغزی که توسط بعضی ها شستشو شده حرف میزنی..وگرنه چی میدونی عشق چیه[منتظر]

آرین

الناز خانم همه بد نیستن نه اشتباه نکن من 3 سال با یکی بودم همو میخاستیم بعد سه سال فهمیدم که من براش یه سرگرمی بودم و من برای اون یه حوس بودم ! عجیبه نه ؟ یه روز با دوستش حرف میزد خونه بودیم فهمیدم فقط براش سرگرمیم پس قلب ما هم میشکنه