نیازهاوطبقه بندی آنها از دیدگاه مزلو

هرم مازلو

هرم مازلو

هر کس از کاری که میکنه هدفی داره البته به جز دیونه ها ولی معمولا آدم عاقل کاری رو به علتی انجام میده که ممکنه آگاهانه یا ناآگاهانه باشه از اونجا من بد نیست هرم مازلو رو توضیح بدم . اینطوری خیلی از مسائل روشن میشه.سلسله نیازهای مازلو به این ترتیبه :

1-نیازهای فیزلوژیکی ( نیاز به غذا نیاز تولید مثل)

2-نیاز برای احساس امنیت

3-نیاز برای احترام اجتماعی

 4-نیاز به خودشکوفایی

۱-به صورت آماری میشه دید طبقه اول هرم مازلو که شامل نیازهای فیزیولوژیکی میشه در جامعه ای مثل ما افراد بیشتری را درگیر میکنه چطور از یک نفری که گرسنه است انتظار داریم در مورد دموکراسی فکر کنه کسی که دنبال جفت میگرده چطور باید به فکر سرآغاز جهان یا مکانیک کوانتومی باشه .... . این نیاز خودش رو به صورتهای مختلفی نشون میده و در دنیای مجازی اینترنت هم .... تا انسان این مرحله رو نگذرونه پله بعدی....

۲-نیاز به امنیت هم یکی از نیازهای اساسی در هرم مازلوست و در مکان دوم جای داره در حالی که طرف احساس امنیت نمی کنه و هر لحظه در بی امنیتی به سر میبره رفتن به پله های بالاتر منتفیه .

۳-نیاز به احترام اجتماعی بعد از مراحل گذشته نیاز به احترام اجتماعی جزو نیازهای اساسی در میاد برای کسی که شکمش پره از دو مرحله قبل گذشته باشه این نیاز دیده میشه که خواهان دیدن و شنیده شدن هستند .

۴-نیاز به خودشکوفایی اگر همه مراحل قبل سپری شده باشه نیاز به خودشکوفایی پیدا میکنه در این مرحله وضعیت به صورتی است که شخص برای شکوفا شدن خود گام بر میدارد و البته من دیدم افرادی که از این دست به حساب می آیند هر چند انگشت شمار ....

توضیح :  البته بعضی ها هستند که در همه جای هرم مازلو حضور دارند و بعضی ها هم عادت دارند جهشی کاراشون رو انجام بدهند .

 

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
shahrzad

kheiiilii goftehatoooon jallleb boood va bedardam khord