اهمیت طرز فکر مثبت

فهرستی از خوبی های زندگی تان تهیه کنید

در قدم اول برای مثبت اندیشی نسبت به آینده باید برای همه چیزهایی که دارید مانند خانواده، کار، همسایه ها، وسیله حمل و نقل، تحصیلات، نور خورشید، غذا و سلامتی تان خدا را شکر کنید. حتی اگر فقط بعضی از این ها یا مقدار کمی از آن ها را داشته باشید، برای همان مقدار هم باید قدردان باشید تا بتوانید نگرش مثبت تان برای تلاش بیشتر در زندگی را حفظ کنید. درکنار قدردانی کلی، نعمت ها و فواید شخصی زندگی تان را ببینید. این ها می تواند چیزهایی مثل داشتن ذهنی باز، روابط اجتماعی مناسب با دیگران، داشتن وقت هایی برای استراحت، خانواده و دوستان قابل اعتماد، سرگرمی های مختلف و چیزهای زیاد دیگری باشد که فقط زمانی که از شما گرفته شود، متوجه آن ها خواهید شد. حتی می توانید فهرستی از آن ها تهیه کنید و هر زمان که چیز دیگری به ذهن تان رسید به آن فهرست اضافه کنید. بعد زمانی که احساس ناراحتی داشتید، فهرست تان را مرور کنید و همه چیزهای خوب زندگی را به خودتان یادآور شوید.

به طبیعت بروید

یک صندلی راحت در یکی از مناظر طبیعی پیدا کنید و لحظاتی همان جا بنشینید. این منظره می تواند یک پارک شهری کوچک کنار محل کارتان، انبوه درختان در محله یا جاده ای زیبا در تعطیلات آخر هفته باشد. مناظر طبیعی استرس و فشار فکری شما را می گیرند و به آرامش بیشتر شما کمک می کنند.

لبخند بزنید

هر زمان احساس کردید ناراحتید، جلوی آینه بروید و لبخند بزنید. لبخند زدن قدرتی فوق العاده دارد. وقتی به اطرافیان تان لبخند می زنید، احتمال این که آن ها هم در جواب به شما لبخند بزنند بسیار زیاد است و همین مسئله روحیه هر دو شما را بهتر و دوستی بین تان را نیز قوی تر می کند. حتی وقتی مریض، عصبانی یا ناراحت هستید، سعی کنید وقتی دیگران به شما نگاه می کنند باز لبخند بزنید.

مثبت اندیشی کلید طول عمر است

متخصصان سلامت می گویند که نگرش مثبت به زندگی، می تواند به تقویت سیستم ایمنی و افزایش طول عمر کمک کند. به گزارش ایسنا، متخصصان دانشگاه کوئینزلند استرلیا معتقدند افراد مسنی که روی خاطرات و موضوعات مثبت تمرکز دارند نسبت به دیگر همسالان خود از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار هستند. دکتر «الیس کالوکرینوس» یکی از متخصصان این مطالعات می گوید: بررسی ها حاکی از آن است که تمرکز روی مسائل مثبت، ممکن است به افراد مسن کمک کند از روند تحلیل رفتن سلامت خود جلوگیری کنند. در این بررسی، مجموعه ای از تصاویر مثبت و منفی به افراد شرکت کننده در این مطالعه نشان داده شد. سپس از آنان درخواست شده، تا اطلاعات موجود در این تصاویر را بازگو کنند.

متخصصان دریافتند افرادی که بیشتر تصاویر مثبت را به یاد می آورند، نسبت به افرادی که بیشتر تصاویر منفی را به یاد داشتند از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار بودند. همچنین به گفته این متخصصان، افرادی که روی نکات مثبت زندگی تمرکز دارند راحت تر می توانند با موقعیت های استرس زا مقابله و خود را در برابر بیماری های قلبی و سرطان مصون کنند.

روزنامه خراسان

/ 0 نظر / 24 بازدید