عادت زوج های موفق

در زندگی به همسرانی برمی خوریم که فارغ از داشتن یا نداشتن ثروت و دارایی با هم به خوشبختی زندگی می کنند و رضایت خود را از زندگی مشترک ابراز می کنند.

 اگرچه تفاوت های فردی و طرز زندگی هر کس بر چگونگی روابط خانوادگی او تاثیر مستقیم دارد اما برخی از مهارت های ارتباطی هستند که بر بهبود و جهت دادن مناسب به روند مناسبات خانوادگی تاثیر می گذارند. به برخی از این نکات توجه کنید.
زوج های موفق خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت می گویند: زوج های موفق قبل از ازدواج، توقعاتی که از یکدیگر دارند مطرح می کنند، اگر توافق اساسی با هم ندارند (برای مثال مرد فرزند می خواهد ولی خانم مخالف است)، می توانند به شروع و یا خاتمه ازدواج به طور جدی فکر کنند.

 بعد از ازدواج، زوج های موفق به طور منظم در مورد توقعات و انتظاراتشان با هم صحبت می کنند و اگر اختلافی پیش آمد، آن را به زمان دیگری موکول می کنند تا همدیگر را درک کنند و به توافق برسند.


زوج های موفق فردیت خود را حفظ می کنند: بعد از ازدواج استقلال زوج ها کم می شود اگر افراد فرزند داشته باشند روز به روز وابستگی بیشتر می شود و گاهی افراد احساس خستگی می کنند. زوج های موفق می دانند حتی اگر به هم علاقه داشته باشند، گاهی احساس خستگی می کنند.

 آنان یکدیگر را تشویق می کنند تا همیشه «ما» نباشند و زمانی هم برای «خود» داشته باشند و به کارهای مورد علاقه خود بپردازند. به این صورت زوج فردیت خود را حفظ می کند و زندگی، شاداب می شود.

زوج های موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می دهند: آنان همدیگر را دست کم نمی گیرند و همیشه به فکر خوشبختی همسر خود و خانواده هستند. به طور معمول افراد چند سال پس از ازدواج مانند سال های اول به هم توجه نمی کنند.

ولی زوج های موفق، کارهای کوچک مانند اولویت قراردادن نیازها و کارهای همسر و کارهای بزرگ مانند احترام و گوش کردن به حرف های هم را مدنظر قرار می دهند.

 ازدواج دریای تغییرات است. شما اغلب فراموش می کنید همسرتان مهم است و به او توجه نمی کنید. در عوض به کار، سرگرمی و دوستان اهمیت می دهید ولی زوج های موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می دهند.

زوج های موفق روش های حل اختلاف را می آموزند: «جان گاتمن» روانشناس که ۲۰ سال زندگی زوج ها را مطالعه کرده، عامل اصلی موفقیت یا شکست ازدواج را توانایی یا ناتونی در حل اختلافات می داند.

 حتی اگر همسرتان و شما به طور کامل با هم یکی باشید، گاهی با نظر هم موافق نیستید و این مخالفت موجب ناراحتی می شود. نباید به اعتیاد، خشونت و… رو بیاورید. اگر خواسته شما و همسرتان با هم فرق دارد، باید آن را حل کنید. زوج های موفق با هم صحبت می کنند، حتی اگر احساس بدی نسبت به هم دارند.

آنان درباره اختلافات و مخالفت ها با هم مذاکره می کنند تا به نتیجه عادلانه برسند. آنان از یکدیگر حمایت می کنند و غُر نمی زنند. آنان می پذیرند در مواردی، عشق برتر از پیروزی است.

زوج های موفق با هم رشد می کنند: به طور مسلم فردی که امروز با او ازدواج می کنید، در ۱۰ سال آینده متفاوت خواهد بود.
شما هر دو تغییر می کنید. به ویژه در شرایط سخت زندگی مانند از دست دادن والدین. زوج های موفق می دانند که یکی یا هر دو در طول زندگی تغییر می کنند و قواعد عوض می شود. پس لازم است تغییر کنید تا بتوانید روابط در حال تغییر را عوض کنید.
زوج های موفق برای حفظ روابط می کوشند: زوج های موفق به طور منظم وضعیت زندگی خود را بررسی کرده و با هم صحبت می کنند تا از شادی و رضایت هر دو از زندگی مشترک مطمئن شوند. اگر یکی یا هر دو شما از زندگی مشترک ناراضی هستید، مشکل تان را حل کنید
.

از مراجعه به مشاور خجالت نکشید: زوج های موفق قبل از مراجعه به مشاور، سند طلاق را امضا نمی کنند. آنان می کوشند که مشکلات را در اولین فرصت حل کنند.

 منبع عقیق

 گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان

/ 0 نظر / 8 بازدید